22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemi !!!

Niestety sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia organizowanie wydarzeń akcji  z udziałem mieszkańców w grupach powyżej 5 osób, a uczniowie uczą się zdalne w domach. Nie możemy się więc z Wami spotkać, by wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Ale oczywiście zachęcamy Was do świętowania indywidualnie!


Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.
Pomyśl jak Ty mógłbyś uczcić ten dzień i zrobić coś dla naszej Ziemi, miejsca w którym żyjesz? Pamiętaj, że liczy się najdrobniejszy uczynek, a „ziarnko do ziarna, a zbierze się miarka” ;-)  Jeśli chcesz pochwalić się swoim pomysłem i działaniem przyślij do nas zdjęcie/relację, a my bardzo chętnie udostępnimy je na naszych Facebooku.


A oto kilka naszych propozycji:
•    Jeśli masz możliwość posadź na swoim terenie drzewo - Szkoła Leśna na Barbarce od początku swojej działalności, tj. od 2004,  w okolicach Dnia Ziemi organizuje akcję pn. „Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń”, w czasie której we współpracy z Nadleśnictwem Toruń przekazuje bezpłatnie mieszkańcom sadzonki drzewek. W tym roku 10 kwietna  przekazaliśmy osobom indywidualnym ok 1400 sadzonek, a kolejne ok 100 drzewek trafiło do toruńskich placówek oświatowych, które w kwietniu sadzą drzewka na swoim terenie. Cieszymy się bardzo, że tak chętnie włączacie się do naszej akcji i dzięki temu tak dużo nowych drzew będzie oczyszczało powietrze w naszej okolicy!


•    Włącz się do akcji sprzątania terenów zielonych w swojej okolicy – w dniu dzisiejszym w wielu miejscach samorządy czy organizacja pozarządowe organizują akcje sprzątanie skwerów, czy lasów przy osiedlach. My również chcielibyśmy zaprosić Was do sprzątania lasu wokół naszej Osady i włączenia się do akcji „Barbarki sprzątnie na wiosny powitanie”, którą zaplanowaliśmy na najbliższy weekend (24-25.04). Zgłoście się nas w sobotę lub niedzielę w godzinach pracy sklepiku w Leśniczówce tj. 11.00-18.00, pobierzcie worek i rękawiczki. Wybierzcie się na spacer wybraną przez siebie ścieżką leśną i połącz przyjemne z pożytecznym ! Zebrane odpady przynieś do naszej Osady i zostaw w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu nie tylko ludziom przyjemnie będzie się odpoczywało, ale i lepiej żyło w lesie zwierzętom, dla których odpady stanowią nierzadko duże zagrożenie.  Miejmy nadzieję że inni ludzie widząc Twoje zachowanie  wezmą z  Ciebie przykład, zastanowią się nad swoim postępowaniem i nigdy już nie zostawią w  lesie brudnej chusteczki butelki czy puszki!


•    Daj niepotrzebnym  Ci przedmiotom drugie życie – Masz zepsuty rower, a może niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło. Może masz sprawne, ale niepotrzebne rzeczy i nie wiesz co z nimi z robić? Nie wyrzucaj ich do śmietnika. Skontaktuj się z nami i przynieś je do naszej Kawiarenki Naprawczej Stajni . Kawiarenka naprawcza to miejsce, w którym można naprawić uszkodzone rzeczy, w której można otrzymać porady ekspertów/specjalistów w danej dziedzinie, są organizowane warsztaty. Do kawiarenki mogą zgłaszać się wszyscy, którzy samodzielnie chcą dany przedmiot naprawić, wymienić się rzeczami lub popsuty  przedmiot przekształcić  w taki sposób, aby mógł dalej służyć i spełniać swoją pierwotną lub inną niż pierwotna funkcję. Kawiarenka ma także sprzyjać samopomocy i integracji społecznej, wymianie przedmiotów między osobami lub wspólnemu korzystaniu z danych  narzędzi.