Get Adobe Flash player
03.12.2017

4 grudnia święto naszej patronki św. Barbary


4 grudnia to imieniny św. Barbary potocznie zwane w Polsce "Barbórką" i obchodzone w Polsce jako święto górników.

Święta Barbara to nie tylko patronka górników, ale również naszej Osady Leśnej Barbarka. Zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa Barbarka i jaki to ma związek z św. Barbarą?

Kult św. Barbary na Barbarce sięga XIII wieku. Według legendy przy jednym ze źródełek wypływających  na terenie Osady pustelnikowi miała się objawić św. Barbara. Pustelnik był niewidomy i podobno gdy przemyła oczy wodą z tego źródełka zaczął widzieć. Kiedy ludzie się dowiedzieli o tym cudzie zaczęli masowo pielgrzymować w to miejsce, by modlić się do świętej i leczyć cudowną woda. Pielgrzymów było tak dużo, ze zbudowano dla nich kaplicę. Pierwsza kaplica Św. Barbary istniała tu podobno w 1209 roku /Sancta Barbara in Bermol/ w miejscu objawienia się świętej .

Od legendarnego objawienia minęło już wiele wieków, ale pamięć o świętej Barbarze na Barbarce jest cały czas pielęgnowana. W okresie od wiosny do jesieni co tydzień w kaplicy odprawiania jest msza święta. Cały czas dużo osób też odwiedza miejsce objawienia, w którym znajduje się kamienna grota z figurką św. Barbary mimo że cudowne źródełka już nie wypływa z tego miejsca.

Stowarzyszenie "Tilia" zarządzające Osadą w związku z imieninami św. Barbary przygotowało niespodziankę dla dzieci uczestniczących w jutrzejszych zajęciach w Szkole Leśnej na Barbarce-  zabawę  dotyczącą życia św. Barbary.

Inne osoby chcące dowiedzieć się więcej o naszej patronce zapraszamy na Barbarkę w niedzielę 10 grudnia . Od godz. 10.00-11.00 zorganizowane zostaną podchody rodzinne dotyczące życia  św. Barbary i historii Barbarki z zadaniami dla dzieci i dorosłych. Po podchodach zapraszamy dzieci na wspólne wykonywanie ozdób choinkowych. Na podchody i warsztaty zajęcia obowiązują zapisy tel 56 657 60 85. Zapraszamy do udziału w obchodach naszego święta!